| Color | Beige |
|---|---|
| Material | Plywood+Pine Wood+Linen |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 83"L X 64.7"W X (44.6 or 48.6)"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | With Storage, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 44.60 in- 48.60 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Item Length | 83.00 in |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 96.00 lbs |
| Item Width | 64.70 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not included |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed w/ Hydraulic Storage System. Color: Beige, Condition: New. Listed at 469.99 USD. This beautiful Upholstered Platform Bed features upholstered headboard that adds a contemporary chic look to your bedroom and filled in thick foam to add extra comfort. A hydraulic storage system underneath the mattress makes storing your bedroom things in smaller spaces possible without compromising the size of bed you want.