| Color | Light Grey |
|---|---|
| Material | Upholstered |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Upholstery Material | Linen |
| Filler | Upholstered |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Frame Material | Metal |
| Type | Platform Bed |
| Features | Box Spring Not Required, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 41.30 in |
| Item Length | 84.20 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 4 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 62.60 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 111.20 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | NOT INCLUDED |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed w/ LED Light Headboard & 4 Drawer. Color: Light Grey, Condition: New. Listed at 315.99 USD. RGB LED Light Ambiance: Enjoy a leisurely atmosphere with the multi-function RGB LED lights installed on the headboard and foot board. The bed can handle a remarkable load of up to 800 lbs. Comfortable and Stylish Upholstery: The bed features classical and comfortable neutral-toned linen fabric upholstery that is skin-friendly, breathable, and wear-resistant.