| Frame Material | Wood+ Metal |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 86.40"L x 61.60"W x 40.20"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed, with USB Ports, with 4 Drawers |
| Color | Walnut |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 40.20 in |
| Item Length | 86.40 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 4 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 125.18 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 61.60 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Platform Bed Frame w/ 4 Drawers & Storage Headboard & USB Ports. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 405.86 USD. Keep your room clean to save space. Size Queen. Exquisite technology: Storage bed made of high quality MDF, durable and stable. Natural wood texture adds a rustic charm to your bedroom. Product Type French bed.