| Frame Material | Rubber wood+Plywood+Teddy fleece (polyester)+Foam |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 85.2 ”L x 63.6”W x 39.4”H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Natural |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 39.40 in |
| Item Length | 85.20 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 77.90 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 63.60 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Solid Wood Platform Bed Frame w/ Upholstered Headboard Natural. Color: Natural, Condition: New. Listed at 265.99 USD. [Exquisite Upholstered Style]Featuring durable upholstery headboard with comfortable foam and the premium fluffy teddy fleece fabric of well organized, smooth and downy characters, our queen-size bed adds a touch of luxury to any room.