| Color | Beige |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Material | MDF+Plywood+Metal+PU+Velvet |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 85.20''L x 64.60''W x 40.70''H |
| Compatible Mattress Size | Queen |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | With Storage, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 40.70 in |
| Item Length | 85.20 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 64.60 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 109.40 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Brand | HSMYGLS |
Check the listing for details. Queen Size Upholstered Platform Bed Frame with Hydraulic Storage System US. Color: Beige, Condition: New. Listed at 409.99 USD. Functional and aesthetic, this bed will enhance any bedroom. The soft textile bedhead creates coziness, while the single color of the design creates versatility. Queen Size Upholstered Platform Bed with Hydraulic Storage System,No Box Spring Needed.