| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Does not apply |
| Type | Does not apply |
| Crush Resistant | No |
| Fitting Connection Type | Threaded |
| Pack Size | 5 |
| Returnable | 90-Day |
| Manufacturer Warranty | 5 |
| Product Depth (in) | 1.5 in |
| Product Height (in) | 11.81 in |
| Product Width (in) | 4.53 in |
Check the listing for details. Quick Connect Set Threaded Water-Tight Fit 5 Piece. Condition: New. Listed at 13.99 USD. Water-tight fit between hose and GARDENA System FittingsSystem Fittings are all designed to be reliable and watertight.For use between tap and hose as well as hose and appliances The Original GARDENA system is the basis for garden irrigation with over 50-years of experience. The genius lies in the concept: everything fits together and remains watertight. Original GARDENA System Fittings are all designed to be quick, reliable and watertight - for use between tap and hose as well as hose and appliances. Thanks to the system products of the Original GARDENA System any watering accessory can be easily and quickly connected to the hose. Everything interconnects from start to finish and stays watertight. Make the best connections with GARDENA. With over 20-years of experience, GARDENA offers a complete range of everything required to keep your garden beautiful, from watering systems, pumps, garden ponds, lawn care, tree and shrub care, garden tools, or soil cultivation. With GARDENA, lawn care and watering are now app-controlled, so you have more time for the things in your garden that you really love.Original GARDENA system fittings: designed to be quick, reliable and watertight - for use between tap and hose as well as hose and appliances (5/8 in. or 1/2 in. hoses)Modular system: thanks to the eriginal Gardena system, any watering accessory of any brand with standard North American fittings can be connected to your hose and stays interconnected and watertightPrevent annoying trips to the tap: the automatic water stop function stops water flow instantly, when an accessory is disconnected and only resumes flow when a new watering accessory is connectedErgonomic and innovative: the quick connectors have plastic grooved grip recesses, making them easy to grip even with wet hands, while built in frost protection prevents damage from colder weatherItems delivered: 1x GARDENA accessory end quick connector with water stop, 1x GARDENA tap end quick connector, 1x GARDENA tap adapter, 2x GARDENA accessory adapters