| Brand | CarBole |
|---|---|
| Gauge Purpose | Quick Connector Adapter Coupler |
| Type | Quick Connector Adapter Coupler |
| Vacuum Units | PSI |
| Color | Blue & Red |
| Gauge Fill | Dry |
| Model | High/Low Pressure A/C Quick Coupler |
| Equipment Type | Hose & Hose Sets |
| Manifold Purpose | Charging |
| Items Included | Blue Low Side Hose, Red High Side Hose |
| Red | High side quick connector/adapter, 20mm |
| Blue | Low side quick connector/adapter, 17mm |
| Material | High Quality Brass |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Fetures | 1/4" SAE Male Flare Fitting for Automobile A/C Service |
| Connecter | 1/4" SAE Male Flare Fitting |
| Item Weight | 7.1 ounces |
Check the listing for details. Quick Connector Adapter Conversion Coupler Auto A/C Manifold Gauge Low/High AC. Color: Blue & Red, Condition: New. Listed at 11.99 USD. Features: High & Low Couplers with Colored Knobs for Easy Identification Quick, Easy Connect/Disconnect, High Flow Adjustable to fit different Valve Cores 1/4" SAE Male Flare Fitting for Automobile A/C Service This adapter is used for connecting 1/4" SAE hose fitting to automobile tank Reliable and safe for valve access to systems even at working pressure Specifications: Red: High Pressure Side Quick Connector/Adapter (1/4" SAE Male Flare 90 Degree) Blue: Low Pressure Side Quick Connector/Adapter (1/4" SAE Male Flare 90 Degree) Connecter: 1/4" SAE Male Flare Fitting Condition: 100% Brand New Package: .