| Operating Temperature | -40 to 90℃ |
|---|---|
| Voltage Accuracy | (9-16V)± 0.03V |
| Works on | iOS & Android |
| Manufacturer Part Number | BM2 |
| Connection | Bluetooth |
| Input Voltage | 6V-20V |
| Average Current | 1.5mA |
| Product Dimensions | 5.5 x 3.5 x 1.6cm |
| Brand | QUICKLYNKS |
| Battery Test Type | AGM, Flooded, Gel, Lead-Acid, VRLA |
| Accessories | User Manual |
| Supports | All 12 Volt Solar Power Systems/RVs/Motorcycles/Boats/Cars/Trucks |
| Voltage | 6V, 12V |
| Bluetooth Range | 10 Meter |
| Set or Single Item | Single Item |
| Features | Multi-Language Interface |
| Free app | Battery Monitor BM2 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. QUICKLYNKS 12V Car Battery Cranking Charging System Tester Bluetooth Diagnostic. Condition: New, Made in China. Listed at 20.99 USD. QUICKLYNKS Auto Battery Monitor BM2 Bluetooth 4.0 12V Device Car Battery Tester For Lead acid Battery Compatible with iPhone Android Phone Bundled App. Cranking Test. Check battery state on phone APP via Bluetooth 4.0 when device is installed;.