| Brand | Funsicle |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Capacity (gallons) | 1758 gal |
| Color Family | Grays |
| Color/Finish | Gray |
| Features | Puncture Resistant |
| Included | Filter Unit,Pump |
| Material | PVC |
| Outdoor Living Product Type | Above Ground Pool |
| Product Weight (lb) | 32.85 lb |
| Recommended Capacity | Up to 6 adults |
| Returnable | 90-Day |
| Shape | Round |
| Manufacturer Warranty | 90-day warranty |
| Assembled Depth (in) | 144 in |
| Assembled Height (in) | 36 in |
| Assembled Width (in) | 144 in |
| Pool Size | Round-12 ft. |
| UPC | 313114099021 |
Check the listing for details. Quickset Ring Top Designer 12 Ft. round 36 In. Deep Inflatable Pool, Dark Herrin. Condition: New. Listed at 191.83 USD. Quickset Ring Top Designer 12 Ft. round 36 In. Deep Inflatable Pool, Dark Herringbone. Featuring a Dark Herringbone print liner, this pool is sure to give your backyard an elegant makeover. The setup is low-maintenance to ensure you enjoy your pool as quickly as possible.