| Unit Count | 1.0 Count |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Included Components | Dehumidifier Body, Power Cord, Water Tank |
| Wattage | 120 Watts |
| Global Trade Identification Number | 06973852049142 |
| Product Dimensions | 5.9"d X 7.3"w X 11.2"h |
| Number of Speeds | 3 |
| Tank Capacity | 3.1 L |
| Control Style | Digital, Push Button |
| Capacity | 3000 Milliliters |
| Item Height | 11.2 in |
| Features | Automatic Shut Off, Auto Shut-Off, Aromatherapy Box, Quiet Operation, Removable Filter, Timer, 3 Modes, Anti-Spill, Automatic Defrost, Automatic Restart |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Room | Any Room, Bathroom, Kitchen, Bedroom, Living Room, Basement, Closet, Cloakroom, RV, Wardrobe, Commercial |
| Item Width | 7.3 in |
| Recommended Room Size | Large, Small, Medium, Extra Large |
| Item Dimensions D X W X H | 5.9"d X 7.3"w X 11.2"h |
| Dehumidification Capacity | 1.1 Liters Per Day |
| Color | Blue |
| Material | Plastic, Polycarbonate (PC) |
| Coverage | 1000 sq in |
| Tank Volume | 3.1 Liters |
| Daily Moisture Removal Capacity | 1.1 L |
| Item Depth | 5.9 in |
| Operation Mode | Automatic |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dehumidifier |
| Floor Area | 1000 Square Inches |
| Application | Whole House, Bathroom, Kitchen, Closet, Cloakroom, RV, Basement, Bedroom, Commercial, Home, Living Room, Residential, Wardrobe, RVs and Campers |
| Item Weight | 2.1 kg |
| Power | 120 W |
| Operating Sound Rating | 28 dB |
Check the listing for details. Quiet 105 oz Dehumidifier for Home. Color: Blue, Condition: New. Listed at 110.69 USD.