| Maximum Rotational Speed | 2600 Rpm |
|---|---|
| Timer Control | Timerless |
| Compatible Devices | Grow Tents, Indoor Ventilation |
| Shape | Round |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | Electric |
| Size | 6" Fan & Variable Speed Controller |
| Cooling Method | Forced Air |
| Wattage | 60 Watts |
| Material Type | Plastic |
| Upc | 840281562619 |
| Number of Speeds | Variable |
| Suitable For | Indoor |
| Power Phase | 1 Phase |
| Control Style | Manual |
| Voltage | 120 V |
| Power Connector Type | Ac Power Cord |
| Features | Variable Speed Controller, Quiet Operation |
| Air Flow Capacity | 400 Cubic Feet Per Minute |
| Item Diameter | 6 in |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Brand | Unbranded |
| Noise Level | 34 Decibels |
| Type | Inline Duct Fan |
| Ventilation System | Exhaust |
| Air Flow Volume | 400 CFM |
| Number of Blades | Bladeless |
| Item Weight | 2.28 kg |
| Power | 60 W |
| Operating Sound Rating | 34 dB |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Quiet 6-Inch Inline Duct Fan: 400 CFM Ventilation for Hydroponics & Cooling. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 84.14 USD. 400 CFM Ventilation for Hydroponics & Cooling. Take a deep breath and relax. Our inline duct fan is specially designed as an exhaust for heat, humidity, and smoke, improving airflow in Our inline fan provides a sufficient airflow of400 CFM, making it ideal for handling wide areas of ventilation and dehumidification.