| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Autonomy | 90+ mins |
| Battery Life | 90+ minutes |
| Brand | HICHEE |
| Charging Time | 2.5 hours |
| Cleaning Area | Up to 900 sq.ft (80 ㎡) flat floor |
| Color | Blue & Black |
| Features | Cordless & Easy To Use |
| Installation Area | Pool Floor |
| Item Diameter | 14.5 in |
| Item Height | 6.5 in |
| Item Weight | 7.72 lb |
| Item Width | 12.2 in |
| Manufacturer Part Number | EYZS6D |
| Manufacturer Warranty | 1 Years |
| Material | ABS-Plastic |
| Maximum Flow Rate | 925 GPH |
| Motor | Dual motors |
| Power | 30 W |
| Power Source | Ternary lithium battery (5000 mAh) |
| Product Size | 14.5*12.2*6.5 Inch (36.7*31*16.6 cm) |
| Rated Power | 30 W |
| Set Includes | Power Cord |
| Suitable For | Above Ground Pools |
| Type | Robotic Pool Cleaner |
| Voltage | 110 V |
| Water Type | All Water Types |
| Waterproof Level | IPX8 |
| Weight | 7.72 pounds (3.5 kg) |
Check the listing for details. Cordless Robotic Pool Cleaner Pool Vacuum Self-Parking Dual-Motors LED Indicator. Color: Blue & Black, Condition: New. Listed at 124.16 USD. Why choose us Fast Shipping International Shipping Secure Shopping 30 Days Return Policy Top Service Most Competitive Price Manufacturer We know our products Easy Return Quick, Simple Guaranteed Fitment Always the correct part Most Competitive Price Manufacturer We know our products Easy Return Quick, Simple Guaranteed Fitment Always the correct part --> --> Product Details--> --> --> --> --> Cordless Robotic Pool Cleaner Pool Vacuum Self-Parking Dual-Motors LED Indicator --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> --> Description HICHEE P1 Cordless Robotic Pool Cleaner helps you easily clean your swimming pool. just press the start button and it will run automatically under water to eliminate many kinds of usual dirts like leaves, dusts, hairs and so on. When finishing cleaning it can return to side of the pool by itself. If the battery runs out, dont worry, it could be ready to go again just after 2.5 hours charging. Take one, and enjoy your summer pool time! Features EASY TO USE: Cordless design lets you never worry about messy hoses and tangled cables. You just press the start button and put the robot in the water, it will start cleaning automatically. LONGER BATTERY LIFE: 5000 mAh ternary lithium battery only takes 2.5 hours of charging time. When fully charged it could run for over 90 minutes to clean your pool. The cleaner is ideal for many shapes of above-ground pools or in-ground flat-floored pools up to 900 sq.ft. EXCELLENT CLEANING EFFECT: With the powerful dual motors inside, two silicone scrapers below and a closely woven filter screen can this cleaner robot eliminate most kinds of dirts in your pool. And it is useful for all pool shapes and surface types (PVC, tiles, vinyl, or concrete). INTELLIGENT SELF-PARKING FUNCTION: When the vacuum cleaner finishes cleaning or the battery is low, it will automatically return and stop by the pool. You can easily retrieve it using a hook included in the package. Specification Product type: Cordless Robotic Pool Cleaner Product size: 14.5*12.2*6.5 Inch (36.7*31*16.6 cm) Product weight: 7.72 pounds (3.5 kg) Material: ABS-Plastic Color: Blue & Black Motor: Dual motors Rated Power: 30 Watts Maximum suction rate: 925 GPH (3.5 m³/h) Battery capacity: 5000 mAh Battery type: Ternary lithium battery Battery life: 90 minutes Charging time: 2.5 hours Filter screen: 75 μm Cleaning area: Up to 900 sq.ft (80 ㎡) Moving speed: 19-59 ft/min (6-18 m/min) Maximum water depth: 8.2 ft (2.5 m) Waterproof level: IPX8 Water suction port: 2x Bottom brush: 2x Silicone scrapers Package including 1x Robotic Pool Cleaner 1x Power Adaper 1x Retrieval Hook 1x User Manual 1x Quick Start Guide 4x Scrapers 4x Fastener EASY TO USE: Cordless design lets you never worry about messy hoses and tangled cables. You just press the start button and put the robot in the water, it will start cleaning automatically. LONGER BATTERY LIFE: 5000 mAh ternary lithium battery only takes 2.5 hours of charging time. When fully charged it could run for over 90 minutes to clean your pool. The cleaner is ideal for many shapes of above-ground pools or in-ground flat-floored pools up to 900 sq.ft. EXCELLENT CLEANING EFFECT: With the powerful dual motors inside, two silicone scrapers below and a closely woven filter screen can this cleaner robot eliminate most kinds of dirts in your pool. And it is useful for all pool shapes and surface types (PVC, tiles, vinyl, or concrete). SMART SELF-PARKING FUNCTION: When the vacuum cleaner finishes cleaning or the battery is low, it will automatically return and stop by the pool. You can easily retrieve it using a hook included in the package. Shipping US Domestic Shipping Notice - All items will be dispatched within 24hrs(Mon-Fri) Our carrier collects all the parcels at 4:30am PDT, any payment paid after 5:00am PDT will be shipped the next day at 4:30am PDT. If you paid Item Shipped On Est.Delivery Time Before Apr. 1st at 4:30am Apr. 1st at 5:00am Apr. 5th - Apr. 7th After Apr. 1st at 4:30am Apr. 2nd at 5:00am Apr. 6th - Apr. 8th *If our estimated delivery time and eBay’s are contradictory,please refer to the standard delivery time of ours. Estimated Delivery Time From To Service Est.Delivery Time US US UPS or Fedex Ground 3-5 Business days Outside of US DHL FedEx 4-7 Business days *Tracking number will be updated in 24 hours after shipment. Please provide the following shipping information for your order 01 Full physical address 02 Telephone number *Otherwise your shipment will be deferred. We are not responsible for any shipping lost caused by wrong shipping information. Shipping Rate If our eBay item listing doesn't show the shipping cost to your place.please contact us to calculate the shipping fee for you. International Shipment For international shipment, we do not cover any import taxes or duties. Import tax is charged by the government, not us. Our item price and shipping cost do not include any import tax which will be charged by the shipping company when you got the parcel. Please be noted that is not the extra shipping fee. --> --> --> --> --> --> Warranty--> --> --> --> --> Free 2 Year Warranty:--> --> Easy Return:--> --> --> Important notice:--> --> --> Note:--> --> --> --> --> --> --> --> F A Q--> --> --> --> --> --> Will this fit my car?--> --> --> --> --> --> How much does delivery cost and how long will it take?--> --> --> --> --> --> What payment methods do you accept?--> --> When will my order be dispatched?--> --> --> --> --> --> --> Can I amend my order?--> --> --> --> --> --> --> What do I do if I have not received my order?--> --> --> --> --> --> What do I do if my product is faulty?--> --> --> --> --> --> --> Other items you might also like Swimming Pool Cleaner Robot Robotic Vacuum Automatic with Quick Charge Red