| Timer Control | Timerless |
|---|---|
| Dehumidification Method | Peltier (Thermoelectric) |
| Power Source | Electric |
| Recommended Uses For Product | Bathroom, Bedroom, Home, Rv, Small Spaces |
| Included Components | Adapter, Dehumidifier, User Manual |
| Product Dimensions | 5.9"d X 5.9"w X 10.1"h |
| Number of Speeds | 1 |
| Tank Capacity | 1 Liter |
| Control Style | Digital |
| Capacity | 1000 Milliliters |
| Features | Automatic Shut Off, Quiet Operation, Colorful Light, Compact Size, Easy to Clean, Portable Design |
| Unit Quantity | 35 OZ |
| Room | Any Room, Bedroom, Bathroom, Closet, RV, Home |
| Recommended Room Size | Medium, Small |
| Special Feature | Dehumidifier For Home |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Coverage | 280 sq ft |
| Tank Volume | 1000 Milliliters |
| Daily Moisture Removal Capacity | 16 oz (450ml) |
| Item Depth | 5.9 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dehumidifier |
| Floor Area | 280 Square Feet |
| Application | Whole Room, Bathroom, Bedroom, RV, Closet, Small Spaces |
| Power | 1 kWh |
| Operating Sound Rating | 28 dB |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Quiet Auto Shut Off Dehumidifier 280 sq. ft. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 51.59 USD. Quiet Auto Shut Off Dehumidifier. High Efficiency: In a closed room with 86°F and 80% humidity, this dehumidifier can collect up to 16oz (450ml) of water within 24 hours. Colorful Mood Lighting: The dehumidifier includes a separate light button to emit 7-color romantic lights, enhancing your living atmosphere.