| Unit Count | 1.0 Count |
|---|---|
| Power Source | AC |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Material Type | Silicone |
| Upc | 796862753290 |
| Product Dimensions | 5.5"d X 7.5"w X 3"h |
| Suitable For | Kitchen, Office |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 5 gallons |
| Number in Pack | 1 |
| Voltage | 110 V |
| Water Options | Room Temperature |
| Features | Automatic Shut Off, Easy Filter Access, Noise Dampening, Illuminated On/Off Switch |
| Item Type Name | Bottled Water Pump System |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Dimensions D X W X H | 5.5"d X 7.5"w X 3"h |
| Installation | Wall Mounted |
| Battery Included | No |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Maximum Temperature | 95°C |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bottled Water Pump System |
| Assembly Required | No |
| Item Display Weight | 6.4 Pounds |
| Style Name | Pump |
| Water Supply | Bottle |
| Item Weight | 6.4 lb |
| Upper Temperature Rating | 95 Degrees Celsius |
Check the listing for details. Quiet Bottled Water Dispensing Pump - Easy Installation. Color: White, Condition: New. Listed at 118.79 USD. Quiet Bottled Water Dispensing Pump. No more fussing with bulky dispensers or worrying about water pressure! Why Choose Our Quiet Bottled Water Dispensing Pump?. Material: Silicone Features: Automatic Shut Off,Easy Filter Access,Noise Dampening,Illuminated On/Off Switch Suitable For: Kitchen,Office Type: Bottled Water Pump System.