| Product Weight (lb ) | 10 Lb |
|---|---|
| Brand | Quikrete |
| Color Family | Gray |
| Compression Strength (psi) | 6000 psi |
| Features | Fast Setting |
| Material | Cement |
| Product Weight (lb) | 10 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Use Location | Floor |
| Working Time (min) | 20 min |
| Manufacturer Warranty | See packaging. |
| Coverage Area (cu ft) | 0.09 cu ft |
| Product Depth (in) | 8 in |
| Product Height (in) | 6 in |
| Product Length (in) | 8 in |
Check the listing for details. Quikrete 10 lb. Quick-Setting Concrete Mix - Fast-Setting Repair & Patch Materia. Condition: New. Listed at 14.64 USD. Quikrete 10 lb. This product has the unique characteristic of being able to be sculpted and molded as it sets. Structural repairs to vertical and horizontal concrete surfaces. Concrete can be molded and sculpted in place.