| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Pattern | Block |
| Shape | Rectangular |
| Size | 77" x 96" |
| Color | Multicolor |
| Material | Cotton |
| Set Includes | Quilt |
| Item Length | 96 in |
| Franchise | One Piece |
| Brand | Handmade |
| Type | Quilt |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Style | Floral/American |
| Closure Type | No Closure |
| Production Technique | Knotting |
| Room | Any Room |
| Handmade | Yes |
| Item Width | 77 in |
Check the listing for details. Quilt Hand Made Machine Stitched Knotted Red 77" x 96". Color: Multicolor, Condition: Pre-owned. Listed at 39.99 USD. This handmade machine-stitched knotted red quilt measures 77" x 96" and features a block pattern with floral/Americana style design. See pictures for minor stains on some white areas. Age, exact materials and craftsman are unknown. I only ship to the United States. Thank you for looking.