| Number of Items in Set | Two-Piece |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | Brown |
| Type of Oven | Microwave |
| MPN | 110 |
| Set Includes | Baking Dish, Lid |
| Material | Clay |
| Item Length | 12 in |
| Item Depth | 8 in |
| Brand | Römertopf |
| Type | Baking Dish |
| Capacity | 2.5 qt |
| Item Height | 4 in |
| Model | 110 |
| Features | Microwave Safe |
| Surface Coating | Uncoated |
| Item Width | 8 in |
Check the listing for details. Römertopf Model 110 Clay Brown Rectangle Baking Dish 2.5qt Microwave Safe. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 10.00 USD. Circa. 1993. Good condition. No cracks or chips. Original instructions and recipes included.