| Mounting Style | Screws |
|---|---|
| Items Included | Interior Dome, Outer Dome, Interior Dome Bracket, Outer Dome |
| HS Code | 8708.29 |
| Manufacturer Part Number | 1298200501 |
| Item Length | 7 in |
| Materials sourced from | Germany |
| Vintage Part | Yes |
| Placement on Vehicle | Rear, Front |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand | Mercedes-Benz |
| Type | Dome Light Assembly |
| Interchange Part Number | A1298200044, A1296900341 |
| OE/OEM Part Number | 1298200501, Oem 1298200501 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Height | 3.5 in |
| Housing Color | Sfafron |
| Model | R129 - A124 |
| Features | Sealed Assembly |
| Universal Fitment | Yes |
| Finish | Textured |
| Item Width | 9 in |
| Country of Origin | United Arab Emirates |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. R129 / A124 Complete Dome Light Assembly | Includes Inner Bracket & Outer Cover. Condition: New, Made in United Arab Emirates. Listed at 189.00 USD. A partial fix isn't a real solution. R129 - SL-Class (1990-2002). A124 - E-Class Cabriolet (1993-1997). Ourcomplete 2-Piece Assembly Kit is the final word in overhead console restoration. Complete 2-Piece Solution: This is not just a cover.