| Brand | ALL-CARB |
|---|---|
| Tool Type | R8 End Mill Holder Adapter |
| Quantiy | 1 |
| Color | Silver & Black |
| Bore | 1/4" |
| Drawbar Thread | 7/16"-20 |
| Shape | Round |
| End Cut Type | Center |
| TIR | 0.0004" |
| Cut Type | Rounded |
| Material | Alloy Steel |
| Taper size | R8 |
| Warranty | 1 Year |
| Finish Type | Unfinished |
| Gage Length | 0.8" |
| Dual Contact Tool Holder | No |
Check the listing for details. R8 1/4'' Precision End Mill Adapter Holder, Milling Adaptor Tool. Color: Silver & Black, Condition: New. Listed at 16.60 USD. Specification: Bore: 1/4" Taper size: R8 Quantiy: 1 Dual Contact Tool Holder: No Material: Alloy Steel Finish Type: Unfinished Cut Type: Rounded Shape: Round Drawbar Thread: 7/16"-20 Gage Length: 0.8" TIR: 0.0004" Product Function Description: This product has undergone rigorous quality testing. Durable and easy to install and replace. The most cost-effective and best after-sales service. Quality assurance that gives you peace of mind. Features: .