| Brand | berliii |
|---|---|
| MPN | BER770655 |
| Material | 40cr (chrome molybdenum alloy steel) |
| Item Diameter | 28 Millimeters |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 0.44 Kilograms |
| Compatible Devices | Lathe |
| Collet Chuck Type | ER16 Collet Chuck |
| Warranty | 1 Year |
| Drawbar Thread | 7/16" |
| TIR | 0.01mm/0.0004" |
| Model | R8 ER16 |
| Overall Length | 140mm (5.51") |
| Shank diameter | 28mm (1.1") |
Check the listing for details. R8 ER16 Precision Collet Chuck Tool Holder Milling Tools Drawbar Thread 7/16". Condition: New, Made in United States. Listed at 34.23 USD. Key Features: Model: R8 ER16 Material: 40cr (chrome molybdenum alloy steel) Drawbar Thread: 7/16" Overall Length: 140mm (5.51") Shank diameter: 28mm (1.1") Item Diameter: 28 Millimeters Item Weight: 0.44 Kilograms Compatible Devices: Lathe Collet Chuck Type: ER16 Collet Chuck TIR: 0.01mm/0.0004" Please check product compatibility carefully to ensure it is the product you need. So as not to waste your time and energy on return. Details: R8 shank Holding all ER16 collets. Straight shank type extended handle, the handle body was longer, applicable to deep hole processing, resolve to extend the depth of processing needs. .