| Brand | Race Face |
|---|---|
| MPN | RF2881 |
| BB Bearing | Sealed Cartridge |
| BB Shell Thread | British |
| BB Shell Width | 73mm |
| Crank Spindle Diameter | 30mm |
| Interface | 30mm |
| Primary Color | Black |
| Part Type | Bottom Bracket |
| Manufacturer Part Number | BB19BSA687330 |
| Alt MPN 1 | 380469-04 |
| Alt MPN 2 | CR8228 |
| Category 1 | Bike / eBike Parts |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 0.2500 |
| Package Length | 7.20 |
| Package Width | 4.50 |
| Package Height | 1.60 |
| Freee Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 30 Days |
| Set Includes | Bottom Bracket |
| Bottom Bracket Shell Type | BSA (English) |
| Spindle Type | Cinch |
| Material | NA |
| Compatible Bike Type | Hybrid/Comfort Bike, Road Bike - Touring, Cruiser, Mountain Bike |
| Color | Black |
| Model | CINCH Bottom Bracket |
| California Prop 65 Warning | STANDARD |
| Manufacturer | Race Face |
| Item Weight | 130 |
| Item Length | NA |
| Compatible Brand | Race Face |
| Compatible Model | Race Face |
| Size | 68/73mm |
| cf_ProductSize | 68/73mm |
| Item Height | NA |
| Item Width | NA |
| Number of Items | 1 |
| GTIN | 00821973349497 |
| Spindle Interface Type | BSA 30 |
| Shell Width | 73 mm |
| Type | Bottom Bracket |
| Colour | Black |
| Team Name | Race Face |
| Model Name | Bb Bsa 73Mm 30Mm Ext Seal |
| UPC | 821973349497 |
Check the listing for details. Race Face 30mm BB Cup Set, BSA 68/73mm. Color: Black, Condition: New. Listed at 57.06 USD. 30mm BB Cup Set, BSA 68/73mm - Updated with more grease fill and revised lip seal for increased durability\n- For 2014 and newer Race Face cranks with 30mm spindle.