| Length | 16.61" |
|---|---|
| Outside Diameter | 1.23" |
| Outside Diameter_2 | 31.20 mm |
| Product Name | Spring Kit |
| Product Type | Suspension |
| Rate | .33 kg |
| Spring Rate | 18.50 lb/in |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Part Type | Suspension Parts |
| Alt MPN 1 | 200-314233 |
| Alt MPN 2 | FRSP314233 |
| Category 1 | Suspension |
| Ride Type 1 | Motorcycle - Offroad |
| Average Delivery Time | 4-5 Days |
| Package Weight | 2.0200 |
| Package Length | 23.90 |
| Package Width | 4.90 |
| Package Height | 1.90 |
| Free Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 90 Days |
| Brand | Racetech |
| Manufacturer Part Number | FRSP 314233 |
Check the listing for details. Race Tech Fork Spring 0.33kg FRSP 314233. Condition: New. Listed at 136.30 USD. MANUFACTURER PART NUMBERFrsp 314233. The first step to great handling and predictability is selecting proper spring rates. Sportbikes are generally under-sprung for the average rider, causing the bike to be unbalanced and unpredictable.