| Length | 10.75" |
|---|---|
| Outside Diameter | 1.52" |
| Outside Diameter_2 | 38.50 mm |
| Product Name | Spring Kit |
| Product Type | Suspension |
| Rate | 1.00 kg |
| Spring Rate | 56.00 lb/in |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Part Type | Steering & Suspension |
| Alt MPN 1 | 200-3827100 |
| Alt MPN 2 | FRSP-S382710 |
| Category 1 | Fork Tubes |
| Ride Type 1 | Motorcycle - Adventure Touring / Dual-Sport |
| Ride Type 2 | Motorcycle - Street |
| Ride Type 3 | Motorcycle - V-Twin Cruiser |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 2.1000 |
| Package Length | 16.00 |
| Package Width | 12.00 |
| Package Height | 8.00 |
| Free Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 90 Days |
| Brand | Racetech |
| Manufacturer Part Number | FRSP S3827100 |
Check the listing for details. Race Tech Fork Spring 1.0kg FRSP S3827100. Condition: New. Listed at 136.30 USD. MANUFACTURER PART NUMBERFrsp S3827100. The first step to great handling and predictability is selecting proper spring rates. Sportbikes are generally under-sprung for the average rider, causing the bike to be unbalanced and unpredictable.