| Length | 17.91" |
|---|---|
| Outside Diameter | 1.62" |
| Outside Diameter_2 | 41.20 mm |
| Product Name | Spring Kit |
| Spring Rate | 25.80 lb/in |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Part Type | Suspension Parts |
| Alt MPN 1 | FRSP394646 |
| Alt MPN 2 | Z2015102301 |
| Category 1 | Suspension |
| Ride Type 1 | Motorcycle - Adventure Touring / Dual-Sport |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 2.5600 |
| Package Length | 7.00 |
| Package Width | 7.00 |
| Package Height | 7.00 |
| Free Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 90 Days |
| Brand | Racetech |
| Manufacturer Part Number | FRSP 394646 |
Check the listing for details. Race Tech Fork Spring 38.2 x 455mm .46kg FRSP 394646. Condition: New. Listed at 148.55 USD. MANUFACTURER PART NUMBERFrsp 394646. Fork Springs — 25.80 lb/in. Choose from varying spring rates to suit your biking needs. SPRING RATE25.80 Lb/In. Warning for California residents. ALT MPN 2Z2015102301.