| Main Stone Creation | Lab-created Ruby Not Glass |
|---|---|
| Main Stone Width | 6.05 mm |
| Color | Yellow |
| Sizable | Yes |
| Main Stone Color | Red |
| Material | Gemstone |
| Metal | Yellow Gold |
| Main Stone | Ruby |
| Vintage | Yes |
| Brand | Unbranded |
| Ring Size | 7 |
| Type | Ring |
| Metal Purity | 14k |
| Main Stone Depth | 3.7 mm |
| Main Stone Shape | Round |
| Base Metal | Yellow Gold |
| Total Carat Weight (TCW) | 0.90 Carats |
| Main Stone Length | 6.2 mm |
| Number of Gemstones | 1 |
Check the listing for details. Ruby Ring, Solid 14k Yellow Gold Estate, Vintage, Antique, .90 ctw, Lab Created. Color: Yellow, Condition: Pre-owned - Good. Listed at 485.00 USD. Awesome Ruby Ring! 14k yellow gold. Looks better in person! Has a very nice red color. man made/lab grown Ruby. Not glass I don’t know how to test if it’s natural. So that’s why I say it’s man made. But it tested as Ruby. Ruby 6.2mm x 6.05mm x 3.7mm Approximately 0.90 carats, best estimate not taken out of the setting. Total ring weight is. 2.52 grams the ring is size 7 Also note ware due its age. Also one prong is almost missing. See pictures for condition. I always try to ship within one business day of payment received AND CLEARED. Will ship with USPS priority with signature required! THANK YOU FOR LOOKING!!!! 14 days to return if you don’t love it.