| DC Voltage Range | Up to 600V DC |
|---|---|
| Measurement Type | Multimeter |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | Battery Powered |
| Included Components | Multimeter, Voltage Tester |
| Upc | 092644693731 |
| Global Trade Identification Number | 00092644693731 |
| MPN | Digital_Multimeter |
| Item Length | 6.41 Inches |
| Input Protection Features | Thermistor (PTC) |
| Measurement Category | CAT III |
| Minimum Operating Voltage | 9 Volts |
| Form Factor | Handheld |
| AC Voltage Range | Up to 600V AC |
| Style | Manual-ranging |
| Features | Backlight, Lead-Alert Protection, Battery, Lead Holders, Kickstand, Magnetic Hanger |
| Item Type Name | Building Material |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3.13 Inches |
| Resistance Range | 2MΩ |
| Maximum Operating Voltage | 600 Volts |
| Specification Met | Cat Iii 600v Safety Rating |
| Maximum Input Voltage | 600 volts |
| Color | Orange/ Black |
| Number of Counts | 1.0 count |
| Brand | Unbranded |
| Current Range | 10A DC |
| Protection Against Liquids | Not Protected |
| Style Name | Manual-ranging |
| Item Dimensions | 9.33 X 5.08 X 3.82 Inches |
| Protection Against Solids | Not Protected |
| Upper Temperature Rating | 60 Degrees Celsius |
| Item Weight | 13.92 Ounces |
| Display | Digital |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Rugged 600V Manual-Ranging Multimeter - Backlit Display & Lead Alerts Included. Color: Orange/ Black, Condition: New, Made in China. Listed at 90.92 USD. Backlit Display: LCD display ensures clear readings in low-light conditions, perfect for dimly lit workspaces. Convenient Features: Equipped with lead holders, a kickstand, and options for a magnetic hanger for hands-free operation.