| MPN | part_B088TWJ8PF |
|---|---|
| Brand | Rumpl |
| Style | BLANKET |
| Color | Deepwater |
| Care Instructions | Machine Wash |
| Size | 1-Person |
| Shell Material | 30D ripstop polyester |
| Set Includes | Stuff Sack |
| Item Length | 75 in |
| Item Width | 52 in |
| Insulation Type | NanoLoft synthetic |
| Suitable For | Camping;Picnic;Outdoor |
| Lining Material | 30D ripstop polyester |
| Features | Water Resistant;Machine Washable;Odor Resistant;Packable |
| Department | Unisex |
| Fill Power | 600 |
| Model | NanoLoft Puffy Blanket |
| Product Line | NanoLoft |
| Season | All Season |
| Stuff Sack Size | 6 x 14 in |
| Temperature Rating | 45°F |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | unit |
| Reference OE/OEM Number | part_B088TWJ8PF |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer's Warranty - Refer Terms Tab of Item Description |
| UPC | 816325028168 |
Check the listing for details. Rumpl NanoLoft Puffy Blanket 52x75 | Lightweight Camping Blanket Deepwater. Color: Deepwater, Condition: New with tags. Listed at 114.71 USD. Stay cozy anywhere with the Rumpl NanoLoft Puffy Blanket! At 52"x75" and just 1.2 lbs, it is ultra-lightweight and perfect for camping, beach trips, or concerts. This synthetic down-alternative is machine washable, water-resistant, and includes a packable stuff sack. Enjoy fast shipping and a 30-day money-back guarantee!.