| Insulation Type | Synthetic |
|---|---|
| Sleeping Bag Shape | Rectangular |
| Size | 38" x 52" |
| Insect Repellent Treated | No |
| Color | Pyro Fade |
| Lining Material | Polyester |
| MPN | TNLB-PF2-X |
| Set Includes | Stuff Sack |
| Item Length | 52" |
| Suitable For | Camping |
| Brand | Rumpl |
| Type | Blanket |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Machine Wash |
| Model | The Printed Nanoloft Puffer Blanket Pyro Fade 38" x 52" |
| Features | Compact, Lightweight, Water Resistant |
| Shell Material | Recycled Polyester |
| Season | 4-Season |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 38" |
| Product Line | The Printed Nanoloft Puffer Blanket Pyro Fade 38" x 52" |
| Country of Origin | China |
| UPC | 810025275846 |
Check the listing for details. RUMPL The Printed Nanoloft Puffer Blanket Pyro Fade 38" x 52". Color: Pyro Fade, Condition: New with tags, Made in China. Listed at 104.88 USD. Compact Rumpl NanoLoft puffer blanket in "Pyro Fade" design. Includes a water-resistant stuff sack and Cape Clip for hands-free wear. Pictures of the actual item are attached.