| marketplace_id | ATVPDKIKX0DER |
|---|---|
| has_multiple_battery_powered_components | true |
| measurement_type | pounds |
| measurement_accuracy | 200g |
| included_components | Scale:Battery |
| readout_accuracy | +/- 1lb or +/- 0.4kg |
| MPN | BG1911 |
| Maximum Weight Capacity | 550 lb |
| manufacturer | runstar |
| item_weight | 5.44 |
| Display Type | LCD |
| model_name | BG1911 |
| item_package_quantity | 1 |
| Style | WEIGH_SCALE |
| model_number | BG1911 |
| unspsc_code | 41111508 |
| supplier_declared_dg_hz_regulation | not_applicable |
| special_feature | High Weight Capacity |
| gpsr_safety_attestation | true |
| quantity | 3 |
| language_tag | en_US |
| Color | Blue-black |
| packaging | batteries_contained_in_equipment |
| item_name | 550lb Bathroom Digital Scale for Body Weight with Ultra-Wi.. |
| package_level | unit |
| batteries_required | true |
| Brand | runstar |
| cell_composition | zinc_carbon |
| product_site_launch_date | 2023-05-16 |
| item_type_keyword | digital-bath-scales |
| unit | pounds |
| Type | aaa |
| number_of_items | 1 |
| recommended_uses_for_product | Humans |
| size | Extra Large |
| material | Tempered Glass |
| weigh_scale_type | counter_scale |
| name | MATERIAL_TYPE |
| part_number | BG1911 |
| battery_installation_device_type | batteries_contained_in_equipment |
| maximum | 550.0 |
| non_lithium_battery_packaging | batteries_contained_in_equipment |
| form_factor | Mini |
| unit_count | 1.0 |
| batteries_included | true |
| UPC | 850040753431 |
Check the listing for details. RunSTAR 550lb Extra-High Capacity Digital Bathroom Scale Large LCD Display USED. Color: Blue-black, Condition: Used. Listed at 29.99 USD. RunSTAR 550lb Extra-High Capacity Digital Bathroom Scale Large LCD Display USED. Fast Free Shipping.