| Item Thickness | 0.3 millimeters |
|---|---|
| Grade Rating | Industrial |
| Number Of Items | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | 47in X 10ft |
| Color | Black |
| Item Diameter | 0.17 Millimeters |
| Material | Stainless Steel, 304 Stainless Steel |
| Item Depth | 2 in |
| Suitable For | Door, Patio, Vent Cover, Window, Construction, Fan Guard, Fireplace, Foundation Ventilation, Garden, Cabinet |
| Brand | Unbranded |
| Type | Window Screen |
| Number in Pack | 1 |
| Item Form | Roll |
| Model | Stainless Steel Window Screen |
| Features | Durable, Easy To Install, High Temperature Resistance, High Tensile Strength, Rust Prevention, Good Air Permeability, Better Filtering Effect, Uniform Mesh, Flat Mesh Surface |
| Item Shape | Rectangular |
| Unit Quantity | 1.0 |
| Item Weight | Less Than 0.5 lb |
Check the listing for details. Rust-Resistant 304 Stainless Steel Mesh Roll 47In x 10Ft for DIY Projects. Color: Black, Condition: New. Listed at 61.16 USD. 47In x 10Ft for DIY Projects. Ideal for a wide range of applications, from security to decorative purposes, it ensures that your projects not only perform well but also look exceptional. Constructed from high-quality 304 stainless steel, ensuring sturdiness and durability.