| Appliance Capabilities | Citrus |
|---|---|
| Power Source | Manual |
| Recommended Uses For Product | Lemon, Lime |
| Controller Type | Manual |
| Wattage | 150 Watts |
| Upc | 608754486196 |
| Product Dimensions | 8.66"d X 2.91"w X 2.25"h |
| Number of Speeds | 1 |
| Special Features | Rust Resistant |
| Is The Item Dishwasher Safe? | No |
| Capacity | 0.3 liters |
| Features | Easy Clean, Ergonomic Design, Rust Resistant |
| Unit Quantity | 0.18 kg |
| Components Included | Hand Juicer |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Non Stick |
| Finish Type | Non Stick |
| Special Feature | Rust Resistant |
| Blade Material | Aluminum |
| Item Dimensions D X W X H | 8.66"d X 2.91"w X 2.25"h |
| Color | Yellow |
| Material | Aluminum |
| Appliance Uses | Fruit, Juice |
| Item Depth | 8.66 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Citrus Press/Juicer automatic |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Model | Citrus Juicer |
| Power | 150 W |
| Item Weight | 0.18 kg |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Rust Resistant Professional Citrus Juicer - Handheld Aluminum for Quick Juicing. Color: Yellow, Condition: New, Made in China. Listed at 19.99 USD. Handheld Aluminum for Quick Juicing. Upgrade your kitchen with the Rust Resistant Professional Citrus Juicer – the quintessential tool for anyone who loves fresh citrus flavors! Crafted from sturdy industrial aluminum, its rust-resistant qualities promise longevity, making it a worthy addition to your culinary arsenal.