| Number Of Items | 1 |
|---|---|
| Unit Count | 1 Count |
| Blade Length | 2 Inches |
| Size | 108cm |
| Blade Edge | Serrated |
| Upc | 883680634440 |
| Material Type | Aluminum, Sk5 Steel |
| Product Dimensions | 27"l X 2"w |
| Handle Size | 4 in |
| Blade Type | Anvil, Bypass |
| Item Dimensions L X W | 27"l X 2"w |
| Unit Type | lb |
| Style | 27-41"extendable Lopper |
| Features | Adjustable, Telescopic, Labor-Saving, Powerful Compound Design, Ergonomic Design, Rust-Resistant, Smooth Cuts, Versatile Trimming |
| Unit Quantity | 3.5 lb |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Color | Stainless Steel Color |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Material | Aluminum, SK5 Steel, High Carbon Steel |
| Brand | Unbranded |
| Type | Anvil Loppers |
| Cutting Width | 2 Inches |
| Product Style | 27-41"extendable Lopper |
| Point Style | Round Point |
| Application | Cutting, Tree Trimming, Branch Cutting, Yard Work |
| Item Weight | 3.5 lb |
| Handle Material | Aluminum |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Rust-Resistant Tree Trimmer with Compound Action. Color: Stainless Steel Color, Condition: New, Made in China. Listed at 67.19 USD. The sharp SK5 steel blade, combined with a Teflon coating, ensures longevity and rust resistance, making this tool a staple in your gardening arsenal. Don’t let unruly branches hinder your garden’s beauty.