| Number of Items in Set | One-Piece |
|---|---|
| With Lid | No |
| Shape | Rectangle |
| Is The Item Dishwasher Safe? | Yes |
| Care Instructions | Dishwasher Safe |
| Capacity | 4.8 qt |
| Item Height | 3.4 Inches |
| Features | Dishwasher Safe, Oven Safe |
| Unit Quantity | 4.8 qt |
| Finish Type | Polished |
| Item Dimensions D X W X H | 9.2"d X 13.7"w X 3.4"h |
| Type of Oven | Electric, Gas, Pizza, Steam |
| Color | Khaki |
| Item Diameter | 9.2 in |
| Set Includes | Casserole Pan |
| Material | Ceramic |
| Item Depth | 3.4 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Baking Dish |
| Heat Resistance | 500°F |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe |
| Is Oven Safe | Yes |
| Model | Ceramic Baking Dish |
| Item Shape | Rectangular |
| Surface Coating | None |
| Item Weight | 7.1 lbs |
Check the listing for details. Rustic Charm 4.8 Qt Baking & Roasting Dish - 9x13 Ceramic with Elegant Finish. Color: Khaki, Condition: New. Listed at 62.99 USD. Whether you're roasting a classic chicken, baking a decadent lasagna, or preparing a lovely cake, this dish does it all with style. Rustic Charm 4.8 Qt Baking & Roasting Dish. Encounter any issues?. Perfect Gift: This elegant baking dish is an ideal gift for housewarmings, weddings, or culinary enthusiasts.