| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Item Height | 3 ft |
| Number of Steps | 4 |
| Material | Aluminum Alloy |
| Features | Strong Weight Capacity, Nonslip Pedals, Fast to Detach, Ergonomic Design, Wide Application |
| Model | ED9002 |
| Load Capacity | 50 lbs |
| Type | Attic Ladder |
| Color | Black |
| Item Width | 4 3/4 in |
| Item Length | 18 1/2 in |
| Item Diameter | 4 1/4 in |
Check the listing for details. Rustproof 4-Step Dock Ladder 500lb Capacity Aluminum with Handrails. Color: Black, Condition: New. Listed at 121.99 USD. Ergonomic Design: 12 in step distance better fits body usage habits, which is more comfortable and labor-saving for you to enter the water and go ashore. The thickened round handrails bring you comfortable holding with hands.