| Brand | Ruvati |
|---|---|
| Mounting | Undermount |
| Type | Undermount |
| Color | Silver |
| Item Height | 10 in |
| Material | Stainless Steel |
| Item Length | 19 in |
| Sink Type | Kitchen |
| Room | Kitchen |
| Finish | Stainless Steel |
| Item Width | 30 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| UPC | 664213536512 |
Check the listing for details. Ruvati 30-inch Slope Bottom Offset Drain Undermount Kitchen Sink - RVH7480. Color: Silver, Condition: Certified - Refurbished, Made in Vietnam. Listed at 229.00 USD. OFFSET Drain – Sink can be installed with drain on the left side, or on the right side. Extra under-cabinet space for storage. Light wear: Sink may have 1 or 2 light scratches in the bowl. Heavy duty SOUND PROOF COATING and THICK RUBBER PADDING – minimizes noise and reduces condensation.