| Battery Included | No |
|---|---|
| Motor Type | Brushed |
| Set Includes | Blades |
| UPC | 0033287159826 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Multicolor |
| Blade Strength | Medium |
| MPN | RJ186V |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Brand | Ryobi |
| Cutting Depth | 1 5/8 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Blade Location | Centered |
| Item Height | 6.125in. |
| Voltage | 120 V |
| Model | RJ1861V |
| Cutting Angle | 45° |
| Cable Length | 6 ft |
| Item Width | 18.5in. |
| Item Weight | 7.3lbs. |
Check the listing for details. RYOBI 12 Amp Corded Reciprocating Saw Model # RJ186V. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 39.99 USD. Includes: (1) RJ186V 12 Amp Reciprocating Saw, (1) wood cutting blade, and operator's manual. RYOBI introduces the 12 Amp Reciprocating Saw, featuring a powerful, heavy duty motor with die-cast aluminum housing for added durability.