| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Battery Included | No |
| Sale End Date | 2017-07-05 |
| Batteries Included | No |
| Features | Does not apply |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | RJ186V |
| Suitable For | Wood |
| Item Height | 6.125in. |
| Cutting Angle | 45° |
| Item Width | 18.5in. |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Color | Multicolor |
| Brand | Ryobi |
| Blade Location | Centered |
| Blade Strength | Medium |
| Voltage | 120 V |
| Cable Length | 6 ft |
| Cutting Depth | 1 5/8 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Model | RJ1861V |
| Item Weight | 7.3lbs. |
Check the listing for details. Ryobi 12 Amp Reciprocating Saw. Color: Multicolor, Condition: Open box. Listed at 39.00 USD. Over 85% more powerful than previous model Variable-speed, 2-finger trigger allows user to easily adjust speed to the application Heavy-duty 12 Amp motor with die-cast aluminum housing for added durability Adjustable and pivoting shoe prolongs blade life and features tool-less blade change Over-mold with micro-texture provides the highest level of comfort Anti-vibe technology greatly reduces vibration and user fatigue Items for Sale Contact Us Subscribe to our Newsletter Ryobi 12 Amp Reciprocating Saw Over 85% more powerful than previous model Variable-speed, 2-finger trigger allows user to easily adjust speed to the application Heavy-duty 12 Amp motor with die-cast aluminum housing for added durability Adjustable and pivoting shoe prolongs blade life and features tool-less blade change Over-mold with micro-texture provides the highest level of comfort Anti-vibe technology greatly reduces vibration and user fatigue Please note: Taxes: US - We collect sales tax, as required by law. Please see the Shipping and Payments tab for more information. Freight Forwarder policy: Returns will not be accepted for any freight forwarding orders and will not be covered by eBay’s Money Back Guarantee policy. Tools_Direct will not be responsible for damage, defect, material difference, or loss that occurs to goods after they're delivered to you or a freight forwarder.