| Type | Laser Level |
|---|---|
| Brand | RYOBI |
| Model | ELL1501 |
| MPN | ELL1501 |
| UPC | 033287210091 |
| Battery Type Required | AAA |
| Compatible Battery Type | AAA Batteries |
| Hand Tool Type | Laser Level |
| Included | Battery(s) |
| Indoor/Outdoor | Indoor,Outdoor |
| Laser Color | Red |
| Max Laser Distance (ft.) | 15 ft. |
| Measurement Accuracy (in.) | 3/8 in. |
| Number of Batteries Required | 2 |
| Number of Measurements | 2 |
| Number of beams | 1 |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Product Depth (in.) | 3.25 in |
| Product Height (in.) | 2 in |
| Product Width (in.) | 1.25 in |
Check the listing for details. RYOBI 15' Compact Laser Level. Condition: Open box. Listed at 15.95 USD. The RYOBI 15' Compact Laser Level is a convenient, easy to use laser level that fits right in your pocket, tool bag or drawer for quick access. This red laser level has a 15' range and (2) integrated push pins for wall mounting and hands-free leveling.