| UPC | 046396019455 |
|---|---|
| Blower Type | Backpack |
| Engine Displacement (cc) | 38 |
| Fuel Tank Capacity (oz.) | 30 oz |
| Included | No additional items or accessories included |
| Included Accessories | Tool Only |
| Maximum Air Volume (CFM) | 760 |
| Maximum air speed (mph) | 175 |
| Noise rating (dB) | 75.5 |
| Power Type | Gas |
| Product Weight (lb.) | 20.2 lb |
| Refurbished | No |
| Tools Included | Blower |
| Vacuum Capability | No Vacuum Capability |
| Product Width (in.) | 15.86 in |
| Engine Type | 2-Cycle |
| Brand | Ryobi |
| Type | Backpack Leaf Blower |
| Power Source | Gasoline |
| Model | RY38BP |
| MPN | RY38BP |
| Features | Cruise Control, Variable Speed |
Check the listing for details. RYOBI 175 MPH 760 CFM 38cc Gas Backpack Leaf Blower. Condition: Used. Listed at 189.99 USD. The large 38cc engine provides more clearing power and is uniquely positioned for increased efficiency. Maximum air speed (mph)175. Engine Type2 Cycle. Vacuum CapabilityNo Vacuum Capability. Tools IncludedBlower.