| Brand | Ryobi |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Voltage | 120 V |
| Number of Items in Set | 1 |
| Type | Drill/Driver |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Power Source | Corded Electric |
| Chuck Type | Keyless |
| Set Includes | Case, Drill |
| Auxiliary Handle | No |
| Speed | 1600 RPM |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Model | D43K |
| MPN | D43K |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Power | 750 W |
| Cable Length | 4 ft |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Color | Green |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Auxiliary Handle, Compact |
| Motor Type | Brushed |
| Item Width | 12.4in. |
| Item Length | 12.8in. |
| Item Height | 12.4in. |
| Item Diameter | 0.375in. |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Item Weight | 3.55in. |
Check the listing for details. Ryobi 3/8 Inch Corded Drill 4.5 Amp Variable Speed Trigger D43K Keyless Chuck. Color: Green, Condition: Open box. Listed at 20.00 USD. Ryobi D43TH Corded 3/8 Inch Variable Speed Compact Drill/Driver Reconditioned