| Battery Included | No |
|---|---|
| Set Includes | Case, Drill |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| UPC | 0033287163236 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | D43K |
| Item Length | 12.8in. |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 6 |
| Item Height | 12.4in. |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Auxiliary Handle, Compact |
| Cable Length | 4 ft |
| Item Width | 12.4in. |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1600 RPM |
| Color | Green |
| Item Diameter | 0.375in. |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill/Driver |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Model | D43K |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 750 W |
| Item Weight | 3.55in. |
Check the listing for details. Ryobi 3/8 Inch Corded Power Drill 5.5 Amp Variable Speed Trigger D43K Tested. Color: Green, Condition: Open box. Listed at 20.30 USD. Bin A-110 Open box item Tested working in good shape Ryobi D43K is a 3/8 inch corded power drill with a 5.5 Amp motor, providing a maximum torque of 330 in-lbs. It operates at 1600 RPM with a variable speed trigger. The drill features a compact and lightweight design, an auxiliary handle, and a keyless chuck. The set includes the drill, a case, and 6 lithium-ion batteries with a 1-hour charging time. A California Prop 65 Warning applies.