| Attachments Included | String Trimmer |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Color | Green |
| Item Diameter | 3 in |
| MPN | RY40250 |
| Accessories Included | Cutting Guard, User Manual |
| Brand | Ryobi |
| Noise Level | 70 dB |
| Type | String Trimmer |
| Voltage | 40 V |
| Model | RYOBI 40-Volt |
| Style | Modern |
| Cable Length | 15 in |
| Features | Cordless |
| Country of Origin | United States |
| UPC | Do not apply |
Check the listing for details. RYOBI 40-Volt Lithium-Ion String Trimmer with 4.0 Ah Battery & Charger. Color: Green, Condition: New, Made in United States. Listed at 186.90 USD. Number of Batteries 1 Lithium Ion batteries required. Reel-easy bump-feed string head for fast and easy reloading. Battery Average Life 90 minutes. Power Source Battery Powered. Required Assembly Yes.