| Item Length | 15 in |
|---|---|
| Attachments Included | String Trimmer |
| Power Source | Battery |
| MPN | RY40ST01B |
| Year Manufactured | 2025 |
| Accessories Included | Cutting Guard, Handle |
| Engine Type | BATTERY |
| Battery Life | 90 min |
| Horsepower | BATTERY |
| Voltage | 40V |
| Engine Size | BATTERY |
| Style | Modern |
| Features | Attachment Capable, bump feed head, variable speed trigger |
| Battery Included | No |
| Color | Green |
| Brand | Ryobi |
| Type | String Trimmer |
| Assembly Required | No |
| Model | RY40ST01K |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Power | 40V |
| Cutting Length | 15 in |
| Item Weight | 9 lbs |
| Product Line | RYOBI 40V |
| UPC | 046396051073 |
Check the listing for details. RYOBI 40V 15" Expand-It Attachment Capable String Trimmer RY40ST01K (Tool Only). Color: Green, Condition: Open box. Listed at 79.44 USD. > The tools have already been checked and everything work 100%. - NO INCLUDED MANUAL AND ACCESORIES. - NO INCLUDED ORIGINAL BOX.