| Assembled Width (in) | 11.5 in |
|---|---|
| Battery Voltage (V) | 40V |
| Item Length | 15 in |
| Maximum Cutting Path Diameter (in) | 15 in |
| Battery Amp Hours | 4 Ah |
| Assembled Height (in) | 69 in |
| Line Advance System | Bump |
| Manufacturer Warranty | 5-Year Limited Tool Warranty, 3-Year Limited Battery Warranty |
| Number of Trim Lines | 2 |
| Features | Attachment Capable,Rechargeable,Zero Emissions |
| Head Type | Wind without Assembly |
| Number of Total Batteries Included | 1 |
| Battery/Charger | (1) 4 Ah Battery & Charger Included |
| Power Type | Battery |
| Returnable | 30-Day |
| Line Style Size | .080 |
| Included | Battery,No-tool Line Replacement,String |
| Product Weight (lb) | 8.6 lb |
| Shaft Type | Straight Shaft |
| Assembled Depth (in) | 10.5 in |
| Refurbished | No |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Trimmer Type | Stick |
| Battery Run Time (min) | 60 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | Ryobi 40V |
| Charger Included | Charger Included |
| Shaft Length (in) | 44 in |
| Trimmer Line Type | String |
| Tools Included | Battery,Charger,String Trimmer,Trimmer Line |
| Start Type | Electric |
| Recommended Line Diameter (in) | .080 in |
| UPC | 7445036774779 |
Check the listing for details. Ryobi 40V 15 in. Cordless Battery Attachment Capable String Trimmer with 4.0. Condition: Open box. Listed at 169.00 USD. Ryobi 40V 15 in. Cordless Battery Attachment Capable String Trimmer with 4.0. Shipped with USPS Ground Advantage.