| Battery Voltage (V) | 40V |
|---|---|
| Maximum Cutting Path Diameter (in) | 15 in |
| Battery Amp Hours | 4 Ah |
| Line Advance System | Bump |
| Manufacturer Warranty | 5-Year Limited Tool Warranty, 3-Year Limited Battery Warranty |
| Features | Attachment Capable,Rechargeable,Zero Emissions |
| Head Type | Wind without Assembly |
| Number of Total Batteries Included | 1 |
| Battery/Charger | (1) 4 Ah Battery & Charger Included |
| Power Type | Battery |
| Returnable | 30-Day |
| Outdoor Power Combo | No Additional Tools |
| Line Style Size | .080 |
| Included | Battery,No-tool Line Replacement,String |
| Product Weight (lb) | 8.6 lb |
| Shaft Type | Straight Shaft |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Trimmer Type | Handheld String Trimmers |
| Battery Run Time (min) | 60 |
| Charger Included | Charger Included |
| Shaft Length (in) | 44 in |
| Trimmer Line Type | String |
| Tools Included | Battery,Charger,Edger,Hedge Trimmer,String Trimmer,Trimmer Line |
| Start Type | Electric |
| Recommended Line Diameter (in) | .080 in |
| UPC | 313101134193 |
Check the listing for details. Ryobi 40V 15 In. Cordless Capable String Trimmer, Edger, and Hedge Trimmer. Condition: New. Listed at 314.99 USD. With just the pull of a trigger, trim for 1 hour. Trim weeds & grass with the adjustable 13" to 15" cut swath. Conveniently reload your. 080" line in under 60 seconds with the REEL EASY+ SPEED WINDER bump feed head.