| Attachments Included | String Trimmer |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| MPN | RY40ST01K |
| Item Length | 69 in |
| Accessories Included | Cutting Guard, Battery, Charger |
| Engine Type | Battery |
| Tank Capacity | No Tank |
| Battery Life | Not Available |
| Unit Type | Unit |
| Horsepower | Battery |
| Manufacturer Warranty | None |
| Engine Size | Battery |
| Voltage | 40V |
| Item Height | 10.5 in |
| Cable Length | Cordless |
| Features | Cordless |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 11.5 in |
| Battery Included | No |
| Color | Green |
| Material | Metal, ABS Plastic |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Noise Level | 70 dB |
| Brand | Ryobi |
| Type | String Trimmer |
| Assembly Required | Yes |
| Model | RY40ST01K |
| Country of Origin | Vietnam |
| Power | 40 V |
| Item Weight | 8.6 lbs |
| Product Line | Ryobi 40V |
| UPC | 0046396051073 |
Check the listing for details. Ryobi 40V 15 in String Trimmer Attachment Capable Used Condition - Tool Only. Color: Green, Condition: Used, Made in Vietnam. Listed at 89.99 USD. Used Condition Tool Only, No Battery or Charger Included Free Shipping