| Country of Origin | China |
|---|---|
| Number of Items in Set | 3 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Item Diameter | 5 in |
| MPN | HP496 |
| Set Includes | Case |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | Varíes |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill Set |
| Voltage | 9.6 V |
| Model | 130269014 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. Ryobi 9.6V Drill With Case & Manual HP-496. Condition: For parts or not working, Made in China. Listed at 24.50 USD. Drill appears to be in almost new condition. I dont have a battery to test, so listing as parts to be safe.