| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Set Includes | Case |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | D43K |
| Item Length | 12.8in. |
| Item Height | 12.4in. |
| Item Width | 12.4in. |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Color | Green |
| Item Diameter | 0.375in. |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 6 |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Lightweight |
| Cable Length | 4 ft |
| Speed | 1600 RPM |
| Type | Drill/Driver |
| Model | D43K |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 750 W |
| Item Weight | 3.55in. |
Check the listing for details. Ryobi Compact Variable Speed Drill 3/8"5.5 Amp Corded Variable Speed Bag D43K. Color: Green, Condition: Open box. Listed at 34.88 USD. Ryobi Compact Variable Speed Drill 3/8"5.5 Amp Corded Variable Speed Bag D43K. This item is brand new in original packaging. We opened the box and inspected for any damage or missing parts, also testing for functionality, and everything checked out great. The item you see in the pictures is what you'll actually receive. Super fast free same day shipping m-f by 2 pm EST via USPS or UPS. 1,6