| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Speed | 1600 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Green |
| Set Includes | Case, Ryobi Drill |
| MPN | Ryobi D43 |
| Item Length | 12.79 in |
| California Prop 65 Warning | Ryobi D43 drill includes a California Proposition 65 warning. This warning is a legal requirement for products sold in California that may expose users to chemicals known to the state to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill/Driver |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 12.4 in |
| Model | Ryobi D43 |
| Features | Compact |
| Cable Length | 6 ft |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | Thailand |
| Power | 660 W |
| Item Width | 3.54 in |
| Item Weight | 3.5 LBS |
Check the listing for details. Ryobi D43 3/8” Corded Drill/Driver 5.5 Amp Variable Speed Compact - Free S&H. Color: Green, Condition: Used, Made in Thailand. Listed at 22.00 USD. Ryobi D43 3/8” Corded Drill/Driver 5.5 Amp Variable Speed Compact - Free S&H