| Battery Included | No |
|---|---|
| UPC | 0033287163236 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | D43K |
| Item Length | 12.8in. |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 6 |
| Item Height | 12.4in. |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Auxiliary Handle, Compact |
| Cable Length | 4 ft |
| Item Width | 12.4in. |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1600 RPM |
| Color | Green |
| Item Diameter | 0.375in. |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill/Driver |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Model | D43K |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 750 W |
| Item Weight | 3.55in. |
Check the listing for details. Ryobi D43K 120V Corded Power Drill. Color: Green, Condition: Used. Listed at 25.00 USD. Its green color and lithium-ion battery technology add to its appeal as a durable and efficient tool for any project.